Kolektivní sporty

Kolektivní sporty trvají nejdéle 90 minut (fotbal) a převládá opakovaná činnost s maximální krátkodobou zátěží. Dochází k velkým ztrátám tekutin a minerálů. Opakované výbušné zatížení svalů častěji způsobuje svalové křeče a poškození svalové hmoty. Po obvyklou dobu zátěže je trénované tělo schopné pokrýt energetickou potřebu ze svých zásob. V případě individuálních krizí nebo prodlužovaných zápasů je pak vhodné úbytek energie doplnit. Při regeneraci je potřeba doplnit energii, tekutiny, minerály a obnovit poškozenou svalovou hmotu.

Energie

Energetické zásoby by měly běžně vystačit na 60 minut hrubého času. Při zápasech, které trvají významně déle (fotbal, hokej) nebo prodloužení zápasu, už může být potřeba energii doplnit. Použijte některý z doporučených přípravků podle situace ještě před uplynutím 60 minut zápasu (např. o přestávce) nebo před zahájením prodloužení. K zažehnání energetické (i psychické) krize můžete energetický přípravek použít také.

Už 30 - 60 minut před zápasem můžete zahájit přísun energie. Vypijte 300 – 500 ml ESTIM iont+, Případně můžete těsně před zápasem použít roztok Performance ENERGIZER+.

Při pocitu hladu můžete sníst tyčinku Performance ProSnax.

V průběhu zápasu doporučujeme jako nezbytný základ pít isotonický nápoj ESTIM iont+, který doplňuje současně tekutiny, minerály a energii.

Po uplynutí 45 - 60 minut zápasu nebo před prodloužením doplňte energii formou gelu Performance Energel+ nebo roztokem Performance ENERGIZER+. To Vám dodá dostatek energie pro zbytek zápasu. Při pocitu hladu můžete sníst tyčinku Performance ProSnax.

Energii v nízké formě doplňuje také nápoj ESTIM aktiv+.

ESTIM aktiv+

ESTIM aktiv+

ESTIM iont+

ESTIM iont+

Performance ENERGIZER+

Performance ENERGIZER+

Performance ENERGEL+

Performance ENERGEL+

Pitný režim

Dostatečný příjem tekutin pro nezbytný pro fungování organizmu a udržení maximálního výkonu. Při zátěži dochází k vysokým ztrátám tekutin a také minerálů. Běžné nápoje (limonády, šťávy, džusy) jsou pro tyto ztráty již nedostatečné a pro svoje složení nevhodné. Proto je nezbytné doplnit jejich úbytek formou optimálně složených nápojů.

Při žízni narůstá také psychická únava a klesá koncentrace. Je potřeba předejít těmto stavům a průběžně doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Pijte podle možností průběžně od začátku zápasu až 1 litr nápoje za hodinu. Nečekejte s pitím na pocit žízně. Optimálně začněte pít s předstihem 30 - 60 minut před zápasem (300 – 500 ml).

K dispozici jsou 2 druhy nápojů:

  • Hypotonický ESTIM aktiv+ - mírně energizující nápoj s regeneračním účinkem a vitamíny. Obsahuje také složky aminokyselin, L-carnitin a minerály. Vhodný také pro každodenní pitný režim.
  • Isotonický ESTIM iont+ - obsahuje velké množství minerálů a glukózy, slouží k doplnění tekutin a „vypocených solí“. Pije se pouze při zátěži.

Doporučujeme začít pít již 30 - 60 minut před zápasem 300 – 500 ml ESTIM aktiv+ nebo ESTIM iont+.

Při zápase konzumujte podle možností průběžně ESTIM iont+. Při méně intenzivním výkonu postačí ESTIM aktiv+.

Nezapomínejte ani na doplnění tekutin po zápase. Vypijte nejméně 1,5x více tekutin, než jste při závodě vypotili. Pro hydrataci organizmu použijte ESTIM aktiv+.

ESTIM aktiv+

ESTIM aktiv+

ESTIM iont+

ESTIM iont+

Performance ENERGIZER+

Performance ENERGIZER+

Performance ENERGEL+

Performance ENERGEL+

Doplňky

V průběhu zápasu může docházet také ke svalovým křečím v důsledku ztráty minerálů pocením. Běžná kuchyňská sůl je jen nouzové řešení (obsahuje pouze sodík a chlor a sníte jí najednou příliš mnoho. Tím metabolizmus ještě více zatížíte).

Obvykle se lze křečím vyhnout průběžnou konzumací nápoje ESTIM iont+. Ten obsahuje velké množství potřebných minerálů a účinně doplní vypocené ztráty.

Dále je možné použít Performance MAGNEZIUM LIQUID, zejména při prvních příznacích křečí. Tento přípravek je možné použít i při energetické krizi v průběhu výkonu.

Preventivně můžete pro doplnění minerálů ve dnech před zápasem také konzumovat Performance Cal/Mag.

Magnesium Liquid

Magnesium Liquid

Cal/Mag

Cal/Mag

Regenerace

Při zátěži dochází k vyčerpání energetických zásob a poškození svalů. To je potřeba kompenzovat vhodným regeneračním nápojem ESTIM reg+. Ten dodá dostatek sacharidů pro doplnění energetických zásob a nastartování regenerace, syrovátkových bílkovin a aminokyselin pro obnovu poškozené svalové hmoty. Doporučujeme použít 1 dávku (50 gramů) co nejdříve po skončení zápasu. V případě potřeby opakujte dávku po 2 - 3 hodinách. K rychlé a účinné regeneraci přispěje i dostatečný přísun tekutin ESTIM aktiv+. Vypijte nejméně 1,5x více tekutin, než jste při zápase vypotili.

Regeneraci poškozených svalů pomohou aminokyseliny. Jsou již obsaženy v dostatečném množství v přípravku ESTIM reg+, ale můžete jejich příjem zvýšit konzumací Performance BCAA. Tento přípravek můžete pro lepší ochranu svalové hmoty použít i před zápasem.

K dobré regeneraci přispěje i proteinová tyčinka Performance ProSnax.

ESTIM aktiv+

ESTIM aktiv+

BCAA

BCAA
Schéma doplňování energie