Vytrvalost

Při vytrvalostní zátěži (nad 60 minut) potřebujete průběžně doplňovat úbytek energie, tekutin a minerálů. Výkon lze podpořit doplňky ještě před startem. Po výkonu je potřeba doplnit tělu potřebné živiny a tekutiny pro efektivní regeneraci sil.

Potřebné množství jednotlivých složek výživy je přímo úměrné třem faktorům:

  • Doba trvání
  • Intenzita zátěže
  • Teplota a vlhkost vzduchu

Energie

Úbytek energie, může vést až k úplnému vyčerpání. Energii je doplňována kombinací jednoduchých a složitých sacharidů. Jednotlivé přípravky se liší svým složením a mají rozdílnou dobu účinnosti. Proto je potřeba při volbě správného přípravku zohlednit v jaké fázi výkonu právě jsme, kolik máme za sebou a kolik nás ještě čeká. V průběhu výkonu (případně před výkonem) volíme přípravky s vyšším podílem maltodextrinu, který dodává tělu energii delší dobu. Pro běžného sportovce (70 - 80 kg) je jedna dávka optimální na 60 minut výkonu.

Pro vystupňování výkonu před cílem (nebo v krizi) volíme přípravky s jednoduchými cukry (glukoza, fruktoza), které dodají organizmu okamžitou energii. Jejich efekt posílí psychické stimulanty (kofein, guarana, taurin).

Forma produktů pro doplnění energie není tím nejdůležitějším faktorem, jde spíše o individuální preferenci. V sortimentu jsou k dispozici jako gely, tekutiny nebo tyčinky. Každopádně je potřeba přípravek zapít, aby se usnadnilo jeho vstřebání a urychlil nástup účinnosti.

Přísun energie můžete zahájit již 30 minut před startem. Použijte roztok Performance ENERGIZER+. Tyčinkou Performance ProSnax zaženete i pocit hladu. Tyčinku Performance 100% Energy Bar si dejte raději ve větším časovém předstihu před závodem. Je velmi sytá a hodí se spíše v průběhu dlouhého závodu.

V průběhu závodu doplňujte energii pravidelně každých 60 minut gelem Performance Energel+ nebo roztokem Performance ENERGIZER+. Zdrojem energie je také ESTIM iont+.

Souběžně s těmito přípravky konzumujte pro zahnání pocitu hladu tyčinku Performance ProSnax. Můžete také zkusit Performance 100% Energy Bar. To Vám dodá dostatek energie pro celý závod.

Těsně před koncem závodu pro vystupňování výkonu nebo v krizi můžete použít Performance ENERGIZER+.

Energii v malém množství doplňuje také nápoj ESTIM aktiv+.

ESTIM aktiv+

ESTIM aktiv+

ESTIM iont+

ESTIM iont+

Performance ENERGIZER+

Performance ENERGIZER+

Performance ENERGEL+

Performance ENERGEL+

Pitný režim

Dostatečný příjem tekutin je nezbytný pro organizmus. Zejména při zátěži dochází k vysokým ztrátám tekutin a minerálů. Při jejich nedostatku dochází ke zpomalení metabolizmu a organizmus není schopen zpracovat a využít dodávanou energii. Při žízni narůstá také psychická únava a prudce se sníží se výkon. Je potřeba předejít těmto stavům a průběžně doplňovat ztracené tekutiny a minerály.

Běžné nápoje (limonády, šťávy, džusy) jsou pro tyto ztráty již nedostatečné, navíc mají nevhodné složení pro sportovní výkon. Samozřejmě když není k dispozici nic jiného, je lepší se napít čehokoli. V průběhu výkonu se snažte se vypít 0,5 - 1 litr na hodinu výkonu. Při vysoké teplotě a vlhkosti může být potřebné množství tekutin až dvojnásobné. Pijte podle možností pravidelně v menších dávkách ještě předtím, než začnete mít žízeň. Začněte pít hned od začátku výkonu.

K dispozici jsou 2 druhy nápojů:

  • Hypotonický ESTIM aktiv+ - mírně energizující nápoj s regeneračním účinkem a vitamíny. Obsahuje také složky aminokyselin, L-carnitin a minerály. Vhodný také pro každodenní pitný režim.
  • Isotonický ESTIM iont+ - obsahuje velké množství minerálů a glukózy, slouží k doplnění tekutin a „vypocených solí“. Pije se pouze při zátěži.

Doporučujeme začít pít již 30 – 60 minut před startem - vypijte 500ml ESTIM aktiv+.

Při závodě konzumujte podle možností alespoň 0,5 -1 l ESTIM iont+ hodinu. Ředění přípravku volte s ohledem na teplotu a vlhkost vzduchu – čím vyšší teplota a vlhkost, tím větší ředění.

Při méně intenzivním výkonu postačí ESTIM aktiv+, případně oba nápoje střídejte.

Nezapomínejte na doplnění tekutin po závodě. Vypijte nejméně 1,5x více tekutin, než jste při závodě vypotili. Pro rehydrataci organizmu použijte ESTIM aktiv+.

ESTIM aktiv+

ESTIM aktiv+

ESTIM iont+

ESTIM iont+

Doplňky

V průběhu závodu může docházet také ke svalovým křečím v důsledku ztráty minerálů pocením. Běžná kuchyňská sůl je jen nouzové řešení (obsahuje pouze sodík a chlor a sníte jí najednou příliš mnoho. Tím metabolizmus ještě více zatížíte). Obvykle se lze křečím vyhnout průběžnou konzumací nápoje ESTIM iont+. Ten obsahuje velké množství potřebných minerálů a účinně doplní vypocené ztráty.

Také je možné použít Performance MAGNEZIUM LIQUID, zejména při prvních příznacích křečí. Tento produkt je možné použít i při energetické krizi v průběhu závodu.

Preventivně můžete pro doplnění minerálů v předzávodním období také konzumovat Performance Cal/Mag.

Pro ochranu svalové hmoty a udržení výkonnosti můžete ještě před startem sníst 3 kapsle Performance BCAA.

BCAA

BCAA

Magnesium Liquid

Magnesium Liquid

Cal/Mag

Cal/Mag

Regenerace

Při dlouhotrvající zátěži dochází ke ztrátám tekutin, vyčerpání energetických zásob a poškození svalů. Tělu je potřeba dodat dostatečné množství energie a vhodných živin, aby byla nastartována rychlá a účinná regenerace. Doporučujeme použít regenerační nápoj ESTIM reg+. První dávku konzumujte co nejdříve (optimálně do 15 minut) po skončení výkonu. V případě potřeby opakujte další dávku po 2 - 3 hodinách.

K rychlé a účinné regeneraci přispěje i dostatečný přísun tekutin ESTIM aktiv+. Průběžně vypijte 1,5x více, než jste vypotili. Počítejte se ztrátou 1 litr tekutin za 1 hodinu výkonu, v horkém počasí ještě více.

Regeneraci poškozených svalů pomohou aminokyseliny. Jsou již obsaženy v dostatečném množství v přípravku ESTIM reg+, ale můžete jejich příjem zvýšit konzumací Performance BCAA. Tento přípravek můžete pro lepší ochranu svalové hmoty použít i před závodem.

K dobré regeneraci přispěje i proteinová tyčinka Performance ProSnax.

ESTIM aktiv+

ESTIM aktiv+

BCAA

BCAA
Schéma doplňování energie